Adresówka witryny www

Wyjątkowo przytrafić się może nam sytuacja skoro chcielibyśmy pokazać naszym kolegom jakąś witrynę www, na jaką trafiliśmy w internecie, a jakiej zawartość może być dla nich w określony sposób angażująca. Żeby to jednak poczynić trzeba przekazać im adres tej strony żeby potrafili pooglądać ją na swoim komputerze czy smartfonie. Adres taki wystarczy skopiować z paska adresowego przeglądarki (to jest takie wydłużone pole na samej górze przeglądarki, w klasycznych wersjach przeglądarek było ono bardziej widoczne) i wkleić do wiadomości, po czym możliwe jest zobaczenie analogicznego serwisu www na odrębnym komputerze.

Jak da się odnotować adres ten zamienia się kiedy docieramy na różnorodne strony rzeczonej witryny. Ma to miejsce gdyż każda podstrona ma swój samodzielny szczególny adres. Nie przemienia się zwykle ledwie sam wstęp adresu a zatem domena strony. Domena to krytyczny adres identyfikujący witrynę internetową w sieci. To tak jak w życiu realnym ulica i numer budynku. Poszczególne człony adresu przedzielone są kropkami oraz ukośnikami, a okazyjnie ponadto innego rodzaju znakami. Kropki służą do rozbicia kawałków domeny (np. www.nazwaserwisu.pl) a ukośniki ukazują szczebel zagnieżdżenia szczegółowych stronic, zatem im bliżej początkowego ukośnika po nazwie domeny tym znaczniejszego stopnia jest podstrona.

Czasem wyłowimy w adresach stron dodatkowo końcówki po kropce, np. .html lub .asp. Podobne końcówki charakteryzują język w jakim napisana jest witryna, przy czym końcówka html (albo htm) określa stronę statyczną (bez predyspozycji interaktywności) a końcówka asp znamionuje stronę dynamiczną (czyli formalnie taką aplikację internetową, jest to wynik funkcjonowania programu ukazany jako strona internetowa, natomiast końcówka wyznaczająca język w jakim ułożony może być program jest konieczna aby serwer wiedział co z tym fantem zrobić).